Historia Marka

Czym dla mnie jest coaching?

Ideę coachingu świetnie oddają słowa z filmu "Nazywał się Bagger Vance" w reż Roberta Redforda, wypowiadane przez Baggera:

"Rzecz w tym, żeby odnaleźć wyczucie. Ty je straciłeś. Musimy je odnaleźć. Jest tam gdzieś, w harmonii tego, co jest. (...) Każdy z nas ma w sobie takie wyczucie. Rodzisz się z nim, jest tylko Twoje. Nie można się go nauczyć, trzeba je w sobie odnaleźć."

- Chcesz dokonać zmiany w swoim życiu? 

- Potrzebujesz rozwoju? 
- Poszukujesz szczęścia, celu, sensu swojego życia? 
- Chcesz zmienić swoje przekonania, pozbyć się obaw, które Cię blokują? 
- Jesteś gotowy szukać sił, motywacji w sobie? 
- Pragniesz wziąć odpowiedzialność za swoje życie w swoje ręce? 
- Chcesz rozbudzić w sobie wszystkie umiejętności i zasoby, aby być tym, kim zawsze pragnąłeś/ pragnęłaś być? 
- Ile jesteś w stanie zapłacić, aby zyskać dodatkowe godziny spełnienia, spokoju, zapominając o zamartwianiu się? 

Najważniejszy w coachingu jesteś Ty sam. Sesje są okazją do przyjrzenia się sobie, do określenia swoich przekonań, obaw- oraz przejścia na "drugą stronę".  Zobaczysz, poczujesz, że nie ma dla Ciebie rzeczy niemożliwych, a jeżeli są, to skrzydła, jakie posiadasz wystarczą, by sobie z tym poradzić.

Coaching nie zmienia świata :) może jednak zmienić Twoje spojrzenie na to, co Ciebie otacza. Life coaching jest dla ludzi zdecydowanych na zmianę, realizację swoich celów oraz gotowych na wzięcie odpowiedzialności za swoje życie. Jakich zmian możesz się spodziewać?

- Wzrost skuteczności realizacji celów. 
- Usunięcie lub zmiana przekonań, które utrudniają Twój rozwój.
- Świadomość swoich umiejętności, wartości, celów. 
- Zmiana spojrzenia na przeszłość i trudności, orientacja na przyszłość. 
- Wzrost motywacji. 
- Wzrost satysfakcji ze swojego życia. 
- Działanie zgodnie z sobą, swoimi priorytetami, wartościami i potrzebami. 
- Poszerzenie Twoich możliwości, w tym dokonywania wyborów. 

Obszary pracy

- Poczucie własnej wartości
- Asertywność
- Relacje z autorytetami
- Współuzależnienie / uzależnienie emocjonalne
- Problemy decyzyjne
- Wartości, potrzeby, priorytety
- Planowanie, cele
- Ograniczenia

Z jakimi trudnościami przychodzi Klient?

(Wypowiedzi klientów przytoczyłem za ich zgodą)
Co Tobie towarzyszy?
– Brak determinacji we wprowadzeniu decyzji w działanie,
– Kompulsywne zachowania,
– Lęk przed konsekwencjami decyzji, ich słusznością,
– Niekonsekwencja,
– Niemożność podjęcia decyzji,
– Nieskuteczność działania,
– Niskie poczucie pewności siebie,
– Poddawanie się trudnościom, emocjom,
– Postępowanie wbrew zasadom, które związane są z priorytetowymi wartościami,
– Pozwalanie na naruszanie granic,
– Trudno mi się przyznać do błędów,
– Trudności z przyjmowaniem krytyki, opinii..
– Wchodzenie w związki, które „nie mają przyszłości”,
– Wycofywanie się z sytuacji problemowych,
 – Źle znoszę krytykę, ale nie każdą.

 
 

Europejska Nagroda Jakości
Z ogromną satysfakcją pragniemy poinformować, iż EMCC (Europejska Rada ds. Coachingu i Mentoringu) przyznała Europejską Nagrodę Jakości kursowi coachingu ICC pierwszego stopnia

Kurs ten odbywa się w ponad 20 krajach, a uczestniczy w nim ponad 1000 osób rocznie.
ICC jest jedną z siedmiu organizacji na świecie, które oferują szkolenia podstawowe zgodne ze standardem EQA. International Coaching Certification Training to jedyne takie szkolenie w Polsce, które otrzymało to wyróżnienie! EQA jest niezależną nagrodą jakości przyznawaną dostawcom coachingu i mentoringu; jej uzyskanie świadczy o tym, że oferta lub kwalifikacje danego podmiotu spełniają surowe standardy europejskie w danym obszarze działalności zawodowej. Nagroda ta cieszy się uznaniem na całym świecie. Stanowi ona integralny i zasadniczy krok na drodze do budowania wiarygodności i utrwalania statusu coachingu i mentoringu na świecie.


EMCC ustanowiła nagrodę EQA dla podmiotów świadczących usługi szkoleniowe w zakresie coachingu/ mentoringu, aby poświadczyć o ich kwalifikacjach zawodowych w ściśle określonych ramach odniesienia, opartych na formalnym uznaniu różnych poziomów szkolenia i doświadczenia.
Nagroda jakości została przyznana na okres 5 lat począwszy od 1 stycznia 2011 roku. Nagroda jest wyrazem uznania dla doskonałego przygotowania oferty szkoleniowej spełniającej rygorystyczne normy jakości w zakresie:

Zawartości i struktury szkolenia

- Koncepcji szkolenia

- Procesu i przebiegu szkolenia

- Doskonałego przygotowania trenerów

- Oparcia na dobrych praktykach

- Optymalnej równowagi między ćwiczeniem umiejętności, refleksją, modelami coachingowymi i planowaniem

- Przejrzystymi procedurami oceny

- Procedurami zapewnienia jakości

Europejska Nagroda Jakości:

- Wolna od wpływów dostawców coachingu i organizacji coachingowych
- Przyznawana za wysoką jakość
- Oparta na europejskich standardach jakości
- Uznawana na całym świecie

Co daje nagroda nam EQA?

- Uczestnikom szkoleń - pewność, że zawartość kursu stoi na wysokim poziomie jakościowym, jest użyteczna i cieszy się uznaniem rynku, na którym będą pracować.

- Kupującym coaching - pewność, że program szkolenia coacha spełnia wymogi jakościowe.

- Specjalistom HR i odpowiedzialnym za rozwój kadry - możliwość wyboru najlepszego programu rozwoju własnych menedżerów i liderów pod kątem umiejętności coachingowych.

ICC była reprezentowana przez Lambent UK firmę założycieli ICC i twórców programów szkolenia Intrenational Coaching Certification I stopnia Josepha O’Connora i Andrei Lages.

Nagroda jest przyznawana także na rok wstecz. Każdy, kto przeszedł przez kurs w dowolnym miejscu na świecie w ciągu ostatniego roku ma prawo uzyskać certyfikat zawierający logo EQA.

Indywidualni coachowie, którzy zechcą ubiegać się o akredytację indywidualną (EIA) są zwolnieni z obowiązku wykazania swoich kompetencji na poziomie podstawowym; szczegóły na stronie EMCC.

Więcej szczegółów znajdziecie na stronach WWW:
Dane za stroną: http://www.iccpoland.pl
http://emccaccreditation.org/eqa-home/
http://emccaccreditation.org/foundation-courses/
O akredytacji indywidualnej EIA poczytacie na stronie:
http://www.emccouncil.org/eu/public/
european_quality_award_individual_accreditation/index.html

 


 

Czy każdy może być coachem?

Nie umiem odpowiedzieć na to pytanie, nie jestem autorytetem. W Polsce są dwie możliwości: ukończenie szkoły lub / oraz przystąpienie do certyfikacji (są 2 organizacje: ICF i ICC, jestem coachem ICC).

W przypadku szkoły: jest rozmowa kwalifikacyjna, zajęcia praktyczne, prowadzenie coachingu pod superwizją (omawianie sesji z osobą z doświadczeniem), prace itp. Sporo warsztatów, grupa otwarcia. W Google możecie wrzucić hasła certyfikacja coaching lub szkoła coachingu.

W przypadku certyfikacji: odbycie 10-11 dniowego szkolenia praktycznego, egzamin praktyczny. .

Ja zanim zdecydowałem się na coaching musiałem, chciałem poukładać sobie swoje sprawy. Dobrze jest, kiedy ma się doświadczenie własne w danym zakresie- jeśli jest klient biznesowy, dobrze orientować się w tym. Dlatego ja wybrałem life coaching, choć nie jest to jedyne co robię. Sam przeszedłem długą drogę, wiem, co już umiem, co mam jeszcze przed sobą.


 

Czy każdy może być Klientem?

I tak i nie :) Coaching jest dla osoby, która chce zmiany, ma motywację, jest gotowa na zmiany i zmierzenie się z trudnościami. Wczoraj miałem dwie sesje, co jest wyjątkowe dla mnie i… w każdym przypadku Klient poznał prawdę o swoim mechanizmie działania, która nie była dla niego przyjemna… A to wymaga gotowości do zmierzenia się z tym. Jeśli już trwa proces, jest ok., wiem, że praca będzie trwała dalej, ale jeśli to pierwsza sesja, możliwe, że Klient nie wróci.

Jeśli nie masz motywacji, nie masz siły / chęci zmierzyć się z trudnościami, bo takie mogą być, nie masz odwagi na dotykanie czasem trudnych spraw, albo nie masz ochoty czegoś zmienić, nie masz gotowości- to nie ma sensu. Miałem sytuację, kiedy ktoś przez 2 mies nie poszedł nic, ale po 2 mies. przerwy w 4 sesje zakończyliśmy proces i wszystkie cele Klienta (nie moje!!!) zostały zrealizowane.

Nie prowadzi się z reguły coachingu, jak ktoś jest w trakcie terapii. Wynika to z tego, m.in., ze w terapii wracasz do przeszłości, czasem jest to konieczne. W coachingu patrzysz na przyszłość, to czasem się kłóci, choć nie jest to regułą…

Podam przykład. W terapii Klient styka się ze swoim perfekcjonizmem. W terapii dotarł do momentu uświadomienia sobie, że robi to by… udowodnić ojcu, ze potrafi, że zasługuje na szacunek, że nie jest nieudacznikiem.

W coachingu Klient zauważa, ze są sfery, gdzie ta jego cecha jest przydatna i na tych sferach (a nie likwidacji tych, w których pracoholizm jest destrukcją) właśnie się skupia.


Jakie masz uprawnienia?

Jak wrzucasz w Google coach, spotkasz różne zawody. Coach, coach, psychoterapeuta. Coach, trener itp. Nie jestem psychologiem, jestem z wykształcenia pedagogiem terapeutą, potem specjalistą od marketingu i zarządzania, pedagogiki korekcyjnej i kompensacyjnej, w końcu coachem. Jestem coachem ICC (certyfikacja w sierpniu 2010 r., absolwentem Podyplomowego Studium Coachingu. Od sierpnia 2010 r. jestem również Certyfikowanym Coachem ICC.

W ramach Studium   coachingu miałem zajęcia z psychologii, również z psychoterapeutami, prof. Nowakiem (psychologia dynamiczna), z psychologii konfliktu itp. W 2009 ukończyłem też Studium Pomocy Psychologicznej przy IPZ (akredytacja PARPA)

Jak wygląda praca z coachem?

Coaching jak ja go rozumiem, to umiejętność zadawania pytań. Nie ma tu rad, bo nie jestem mentorem, nie jestem doradcą, trenerem.. Wszystkie odpowiedzi są w Tobie... ale sam dobrze wiem, że samemu trudno je zauważyć, bo siłą rzeczy nie jest się wobec siebie obiektywnym.
Trudno to opowiedzieć, to trzeba zobaczyć.

Na to pytanie najlepiej odpowiedzieć sobie samemu lub spytać kogoś, kto korzystał lub korzysta. Tak jak w terapii punktem kluczowym jest świadomość: siebie, tego jak działam, jakie mam przekonania. Potem jest zmiana- w kierunku, jaki określa klient. Sukces coachingu polega na tym, że nie jest to zwykła rozmowa psychologiczna, która pozwala na wygadanie się i też na uświadomienie sobie samego siebie. Coaching to również ćwiczenia, zmiana, inna perspektywa. Coaching czerpie z NLP.


 

Jaką ponosisz odpowiedzialność jako coach?

Coaching opiera się na założeniu, ze Klient wie. Nie ma żadnych rad. Mogę mówić o swojej intuicji, mogę mówić jak ja sobie z czymś radzę ale tylko wtedy, kiedy uznam, ze jest to wskazane, że klient chce. Dlatego też skrzywdzenie kogokolwiek nie wchodzi w grę. Jedynie, o czym pisałem, na co „naraża się klient” to zauważenie, że działa np. w oparciu o jakiś mechanizm, co jest trudną wiedzą…

Co z gwarancją efektów?

Najpierw pracujemy nad określeniem celu, obszarami. Potem też na zauważeniem, ze cel np. związany z pracą ma wpływ na inne sfery życia. Potem pracujemy nad elementami celu, obszarami. Klient sam określa (na podstawie moich pytań) po czym pozna, że osiąga cel. Sprawdzamy to na każdej (prawie) sesji.

Odpowiedzialność jest po stronie klienta, chodzi o to, że jeśli zrezygnuje przed trudnością, to jego decyzja, nie moja.

Przed kim odpowiadasz?

Tego nie regulują przepisy. Odpowiadam przed klientem lub firmą, która zatrudnia mnie dla swojego pracownika. W kontrakcie jaki przyjmujemy określana jest odpowiedzialność.

Po certyfikacji sprawa jest prostsza. Jeśli coach łamie zasady etyczne, standardy itp. traci certyfikat. Niezależnie od tego, że ja zaczynam certyfikację w lipcu, mam swoje zasady, standardy. A ponieważ coaching opiera się na rekomendacjach- jasne jest że zła opinia się rozniesie…

 

Coaching czy terapia

Coaching holistyczny, a takim jest model coachingu ICC, zakłada że na nasze zachowania wpływają nie tylko wiedza i umiejętności.

Człowiek jest całością, ukształtowaną przez swoje również trudne doświadczenia życiowe. To, jak działamy składa się z czegoś więcej, niż środowisko, w którym żyjemy, zachowania, które przejawiamy i umiejętności, którymi dysponujemy. Dużo ważniejsze jest to, jakie mamy przekonania, wartości, poczucie własnej tożsamości i misję życiową.Podczas gdy pierwsze trzy czynniki (środowisko, zachowania i umiejętności) mają charakter czysto operacyjny, to pozostałe (przekonania, wartości, tożsamość) są swego rodzaju kompasem, który wskazuje kierunek działania: naszą misję życiową.

Trzy psychologiczne mechanizmy, które odgrywają ogromną rolę w uzależnieniu od alkoholu to:

- mechanizm nałogowego regulowania uczuć,

- mechanizm iluzji i zaprzeczania, oraz

- mechanizm rozdwajania i rozpraszania Ja

W mechanizmie nałogowego regulowania uczuć, w wielkim uproszczeniu alkohol staje się sposobem na radzenie sobie z trudnymi uczuciami, jednocześnie dostarczania ich (mam tu na myśli euforyczne działanie alkoholu). Alkohol staje się więc ucieczką od uczuć, środkiem niszczącym uczucia oraz sposobem na ich wywoływanie.

W mechanizmie iluzji i zaprzeczania mamy do czynienia z zaprzeczaniem rzeczywistości oraz walką myślenia racjonalnego z magiczno- żywieniowym, co ma zapewnić komfort trwania w destrukcyjnym związku z alkoholem.

W skutek swego rodzaju rozdwojenia pomiędzy JA idealnym i JA realnym, mechanizm rozdwajania i rozpraszania Ja wpływa na tożsamość osoby uzależnionej od alkoholu. W obu powyższych mechanizmach pojawia się potrzeba budowania swojego pozytywnego wizerunku (co prowadzi do wyparcia negatywnych faktów).

Pojawia się pustka: brak sensu życia, wartości życia, ideałów.

Samo spojrzenie na powyższe mechanizmy rodzi następujące skojarzenia coachingu z terapia uzależnienia:

- mamy do czynienia z silnym przekonaniem, że alkohol jest sposobem na regulowanie uczuć. Nie można też uciec od kilku oczywistych skojarzeń:

- picie alkoholu jest związane z określonym środowiskiem,

- nałogowe regulowanie uczuć jest wyuczonym sposobem zachowania,

- osoba uzależniona nie ma umiejętności radzenia sobie z uczuciami, a z czasem również ich rozpoznawania,

- istnieje potrzeba budowania pozytywnego obrazu siebie,

- deficytem stają się wartości, sens życia i ideały (czyli misja życiowa),

- w trakcie poznawania pacjenta czasem dowiadujemy się, że przed uzależnieniem od alkoholu posiadał on pozytywne wzorce zachowań, czy zainteresowania. W swoim doświadczeniu ma zasoby, do których można się odnieść.

Do powyższego dołóżmy jeszcze jeden fakt, związany z początkiem terapii oraz drugi, związany z terapią pogłębioną. Początek terapii prowadzony w oddziale lub też poradni terapii uzależnienia od alkoholu jest pierwszym z 12 kroków Anonimowych Alkoholików. Przyznanie się do bezsilności wobec uzależnienia wymaga zgody osoby uzależnionej na tzw. tożsamość alkoholową. Początek terapii to również wzbudzenie motywacji do pracy, nawet w przypadku osoby, która jest na leczeniu nie z własnej woli, ale w sytuacji przymusowej.

W terapii pogłębionej pojawiają się nowe elementy. Celem jest m.in. zaktywizowanie pacjenta, który ma wziąć odpowiedzialność za swoje zadania. Problemy, którym poświęca się pracę w ramach OTP są związane m.in. z "brakiem" wiedzy, umiejętności, niewłaściwego zachowania, trudność w znalezieniu rozwiązania. Realizację celu wykonuje się w oparciu o konkretne zadania, czyli kroki do wykonania przez pacjenta.

Wszystko to wskazuje na istnienie wspólnych obszarów terapii uzależnień oraz coachingu, uwzględniając przy tym specyfikę pracy z osobą uzależnioną od alkoholu. Coaching ICC dysponuje narzędziami do pracy m.in. z przekonaniami i wartościami. Dotyczy to również motywacji (do zachowania trzeźwości), pracy z tożsamością (alkoholową), odpowiedzialności pacjenta, korzystania z istniejących zasobów (doświadczeń sprzed picia), oraz pytań które można stawiać w procesie psychoterapii.

Wśród tych pytań najważniejsze dotyczą kierunku zmian (misji) oraz kompasu (wartości), który pozwoli na bieżącą obserwację tego, co się dzieje:

- Jakie były i są moje wartości?

- Co jest dla mnie naprawdę ważne?

- Kim chcę być za kilka lat?

- Po czym poznam, że jestem na drodze trzeźwienia?

- Czy w moim życiu były chwile, w których zachowywałem trzeźwość? Co wtedy myślałem, czułem i robiłem?

Coaching NIE zastąpi terapi. Nie dostrzegam jednak przeszkód (poza względami zdrowotnymi wynikającymi ze specyfiki uzależnienia), aby korzystać z narzędzi stosowanych w coachingu po to, aby pomóc Pacjentowi znaleźć się w miejscu, w których chce się znaleźć. W końcu wspólnym celem obu podejść jest dobro Pacjenta, co oznacza korzystanie z takich metod pracy, które będą sprzyjać rozwojowi jego wartości, umiejętności, czy zachowań, ale przede wszystkim nie będą jemu szkodzić. Optymalnym rozwiązaniem jest psychoterapia, w której terapeuta korzysta z wybranych, dopasowanych do Pacjenta i jego sytuacji narzędzi stosowanych np. w coachingu. Najważniejszy jest przecież Pacjent i jego zdrowienie. Coaching może być wykorzystany w ostatnim etapie psychoterapii uzależnień oraz współuzależnienia.


Live coaching jest rozwiązaniem dla Ciebie, jeżeli: 

- chcesz dokonać zmiany w swoim życiu,

- pragniesz rozwoju bez ograniczeń, które odczuwasz w sobie,

- poszukujesz szczęścia, celu, sensu swojego życia,

- nie czujesz pełni zadowolenia ze swojego życia osobistego, pracy, relacji z ludźmi,

- masz poczucie, że jesteś w niewłaściwym miejscu,

- jesteś gotowy szukać sił, motywacji w samym sobie, bez zwalania odpowiedzialności na innych ludzi,

- jesteś zdecydowany na pracę, która wymaga od Ciebie wysiłku, konsekwencji, być może wejścia w trudny dla Ciebie obszar życia.

Coaching NIE JEST TERAPIĄ. NIE będziemy zajmować się przeszłością, ale tym, co jest TU i TERAZ. NIE będziemy zajmować uwolnieniem się z emocjonalnego bólu. NIE będę udzielał rad. Jeśli potrzebujesz, możesz skorzystać z oferty psychoterapii uzależnień lub współuzależnienia. 

Biorąc pod uwagę to wszystko nie proponuję Tobie rozwiązania Twoich problemów, usunięcia trudności, na które napotykasz czy nauczenia nowych umiejętności, które mogą zmienić Twoje życie. JA tego nie mogę zrobić – to Twoje zadanie. Co więc mogę zrobić? Towarzysząc Tobie odkryć bezwarunkową wartość, która w Tobie jest, ale coś przeszkadza Tobie w realizacji samego siebie.

- Pomóc odkryć bariery, które tkwią w Tobie nie pozwalają na pełny rozwój.

- Odkryć razem z Tobą mocne strony i sfery rozwoju.

- Dostrzec uczucia i emocje, mechanizmy, które przeszkadzają w osiągnięciu sukcesu.

- Określić sposoby, jakimi możesz budować swoją satysfakcję.

- Wydobyć z Ciebie, to, co najlepsze, a co wpłynie na określanie o realizowanie przez Ciebie Twoich celów życiowych, rozwoju.

- Odnaleźć przyczyny wypalenia zawodowego oraz znaleźć sposoby na zmianę.

- Określić twoje cele, wartości życiowe, potrzeby.

To, co wypracujesz wpłynie na Twoje życie. Pamiętając, że dzisiaj jest pierwszy dzień Twojego nowego życia zauważysz, że spoglądasz na przyszłość z większą radością, optymizmem, Twoje decyzje coraz bardziej będą zgodne z Tobą, zmieni się jakość i zadowolenie z życia.

W swojej pracy bazuję na własnych doświadczeniach, narzędziach coachingu, elementach NLP, prowadzonych warsztatach poczucia własnej wartości oraz wiedzy zdobywanej w ramach Podyplomowego Studium Coachingu. Bliskie są mi poglądy również uznanych terapeutów, jakich jak Irvin D. Yalom.

opinia 1Michał

Bardzo dobrze mi się z Darkiem współpracowało od pierwszej sesji indywidualnej. Na pierwszej sesji byłem zaskoczony bo wiedział dużo więcej o mnie, niż ja o sobie. Jestem osobą uzależnioną od alkoholu w bardzo młodym wieku. Postanowiłem z tego wybrnąć i dzięki Darka mobilizacji i wierze w moja pracę nad sobą jestem wciąż teraz trzeźwym i wolnym człowiekiem. Mogę nawet powiedzieć że dzięki Darka pomocy zawdzięczam mu nowe życie.

Z perspektywy czasu jak na to wszystko patrzę. jaka nieraz burzliwa była nasza relacja i moja niechęć do dalszej terapii i pracy nad sobą Darek zawsze potrafił wyciągnąć do mnie pomocną dłoń. Wiedział w którym momencie ofiarować swoją pomoc i za to mu dziękuję. 

Aneopinia 1ta 

Darek jest bardzo dobrym, ale wymagającym i budzącym myślenie terapeutą. Przekazywana przez Darka wiedza trafiała do mnie.

Często przytaczał cytaty mądrych ludzi. Kiedyś powiedział: „dbasz o swój wizerunek”. Na początku byłam oburzona ale z biegiem czasu zrozumiałam, że tak właśnie jest.

Po kilku miesiącach byłam i nadal jestem Darkowi wdzięczna. Kiedy prawda boli, to znaczy że działa. U mnie tak się stało. Zrozumiałam, że aby mieć trzeźwy umysł muszę zrobić „porządki” w swojej głowie i swoim wnętrzu. Nigdy tego nie zapomnę bo to zmieniło moje życie.

Otrzymałam wiedzę na temat mojej choroby alkoholowej, ale też bardzo cenną wiedzę i emocjach. Przed terapią żyłam w chaosie. Dziś (co od wielu lat nie miałam) czuję spokój. Nareszcie żyję w zgodzie ze sobą czyli myślę, mówię i czuję to samo.

Chylę czoło przed takimi terapeutami jak Darek.

Mopinia 1agda

Terapia indywidualna pozwoliła mi zajrzeć w siebie, swoje potrzeby, to co mnie boli. I praca nad sobą pozwoliła mi myśleć i patrzeć obiektywnie na siebie. Praca z Darkiem była swobodna, pozwalała czuć, że mam wybór, a jednocześnie ,,zmuszała" do myślenia pokazując, że to ja decyduję. Darek pokazywał mi też, jakie mogą być konsekwencje moich decyzji.

Darek jako terapeuta jasno przedstawił mi, na czym polega uzależnienie. Pomógł zrozumieć mechanizmy choroby jak i sobie radzić, żeby ich unikać. Przedstawił chorobę od strony ,,książkowej" jak i od strony emocjonalnej, uczuciowej. Jak sobie radzić z tym, abym nie gromadziła w sobie  emocji nie wyrażonych. Jasno i przejrzyście przedstawił mi obraz samej siebie, pokierował mnie tak, że zmieniając myślenie. Po prostu „trzeźwieję”, a nie tylko „nie piję”.

Praca z Darkiem owocuje także po zakończeniu terapii, kiedy staję w sytuacjach realnych, gdzie właśnie muszę podejmować decyzje i wtedy zdaję sobie sprawę że jego wskazówki są jak z ,,nieba" np. nie piję bo nie chcę, wiec po co mam przebywać z osobami które piją? Po co kopać się z koniem?

Tomek opinia 1

Praca z Darkiem dała mi bardzo do myślenia. Pamiętam jak otworzyłem się, lecz on drążył temat i przedstawił go w innych kolorach. Pokazałeś jak bardzo się mylę. Na terapii z Darkiem dowiedziałem się, jak bardzo jestem uzależniony od alkoholu. To dzięki pracy Darka nade mną dzisiaj kończę 6 krok i to on jest ojcem mojej trzeźwości.
Dziękuję Darkowi za pracę, siłę.
Darek ma jeszcze jedną cechę: nie odpuszcza, bo takie jest Jego powołanie: pomóc alkoholikowi. I jest w tym naprawdę dobry!

test offcanvas

test offcanvas

©2015-2020 Gabinet Terapii Uzależnień PRO-Intra

Free Joomla! templates by Engine Templates

Używamy cookies, aby poprawić naszą stronę internetową oraz ułatwić Użytkownikom korzystania z niego. Cookies wykorzystywane do istotnego działania tej strony zostały już ustawione. Aby dowiedziec sie wiecej o plikach cookie, ktorych uzywamy i jak je usunac, zobacz nasza Polityka Prywatnosci.

  Akceptuje ciasteczka z tej strony.
EU Cookie Directive Module Information